سامانه هوشمند بلیط الکترونیکی استادیوم

سامانه هوشمند بلیط الکترونیکی استادیوم

 

با صعود مجدد تیم تراکتور سازی تبریز به لیگ برتر فوتبال در سال 1388 و استقبال بسیار بالای تماشاگران این تیم از بازیهای خانگی، روال سنتی ورود تماشاگران به استادیوم ها با چالش جدی مواجه شده است. مسائلی همچون عدم کنترل بهینه بلیط، بلیط های تقلبی، ورود به استادیوم از مبادی غیر قانونی و غیره باعث شده است این پتانسیل عظیم که میتواند پشتوانه مالی قابل توجهی برای رشد و ارتقای سطح فوتبال تبریز باشد طبق اظهارات مسئولان محترم هیئت فوتبال استان عملا در هر مسابقه شاهد بیش از 50% پرتی و کسر درآمد باشد. سامانه بلیط الکترونیکی که بهره برداری از فاز اول آن از مورخه 1389/01/27 در استادیوم یادگار امام تبریز آغاز خواهد شد دارای امکانات منحصر بفرد در ایران و منطقه بوده تلاش دارد اهداف زیر را جهت رفاه حال تماشاگران عزیز تعقیب نماید: ارج نهادن به شخصیت و فرهنگ تماشاگران فهیم از طریق جلوگیری از ازدحام در ورودی های استادیوم، جلوگیری از ایجاد بازار سیاه بلیط و آسودگی خاطر ایشان توسط سیستم پیش خرید اینترنتی بلیط و امکانات دیگر که بصورت تصویری به تفصیل توضیح داده شده است. ارائه آمار های مستند از قبیل تعداد تماشاگران حاضر در استادیوم جهت جلوگیری از اظهار نظر های غیر اصولی و انواع آمار های مستند جهت بهینه سازی استادیوم از امکانات دیگر این سامانه می باشد.

 

فاز اول: کنترل ورود توسط تجهیزات دستی

در فاز اول که در تاریخ 1389/01/27 به بهره برداری خواهد رسید عملیات کنترل صحت بلیط و ورود تماشاگران توسط دستگاه های کارت خوان دستی صورت میگیرد که اطلاعات در خصوص تعداد ورود تماشاگران را در خود ذخیره می نماید.

بلیط های هوشمند مورد استفاده در این پروژه از نوع بدون تماس میباشند. یعنی برای ورود به استادیوم نیازی به وارد کردن این کارت در تجهیزات منصوبه نبوده تنها با نزدیک کردن کارت مزبور به محل مشخص شده بر روی دستگاه مجوز ورود به استادیوم در صورت دارا بودن شارژ معتبر صادر میگردد.

فاز دوم : نصب گیت های ورودی استادیوم

در فاز دوم که تا تاریخ 10/02/89 به بهره برداری خواهد رسید عملیات کنترل صحت بلیط و ورود تماشاگران توسط گیت های تمام اتوماتیک ساخته شده درورودیهای ورزشگاه صورت میگیرد که اطلاعات ورود تماشاگران بصورت کاملا آنلاین حتی برروی اسکوربورد استادیوم قابل نمایش خواهد بود.

نحوه خرید و شارژ بلیط هوشمند :

بلیط های هوشمند ابتدا با شارژ اولیه برای یک بازی در اختیار تماشاگران قرار می گیرد، تماشا و حضور در سایر مسابقات مستلزم شارژ مجدد کارت به یکی از روش های زیر بوده و نیازی به تعویض یا خرید کارت جدید نمی باشد.

  • شارژ اینترنتی با امکان پیش خرید بازیهای آینده از طریق مراجعه به سایت هیئت فوتبال
  • مراجعه به یکی از مراکز تعیین شده توسط هیئت فوتبال در سطح شهر
  • شارژ با مراجعه به یکی از باجه های شارژ مستقر در استادیوم می باشد،در این روش امکان پیش خرید بازیهای آینده وجود ندارد .

نحوه استفاده از کارت :

پس از تهیه کارت ، موقع ورود به استادیوم با در دست داشتن کارت ، آنرا به دستگاه های کارت خوان موجود در ورودیه استادیوم نزدیک کرده و پس از شنیدن صدای ثبت صحیح، درب ورودی الکترونیکی برای ورود تماشاگر باز میشود که تماشاگر می تواند وارد استادیوم شود.